T.C. Cumhuriyet Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
   
     
 

 
TUBİTAK EKUAL Kapsamındaki Veritabanları
No Veritabanı Adı Açıklama İçerik
1 EBSCOHOST: Academic Search Premier

514.924 tam metin [Akademik dergiler, klinik başlıklar, yazar profilleri, biyografiler, vaka incelemeleri, konferans bildirileri, ülke ekonomik raporları, tartışma metinleri vb.]
KULLANIM KILAVUZU (URL)

2 IEEE Xplore

(IEEE Xplore veritabanı, elektrik ve elektronik, bilgisayar, bilgi teknolojileri, biyoteknoloji, fizik ve ilgili diğer bilimlerdeki yayınları kapsamaktadır.)

3 iThenticate

"iThenticate" adlı İntihali engelleme programının üniversitelerin erişimine açılması yönündeki veritabanıdır. Üniversitemiz kullanıcıları iThenticate'i kullanabilmeleri için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığına müracaatla şifre almaları gerekmektedir.

Yetkili Kullanıcılar ve Özel Şartlar

*Üniversitelerde doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir. Program, öğrenci ödevleri ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmamalıdır.

4 Web of Science

(Dergilerin etki değerleri, araştırma performansı ölçümleri, kütüphanelerin koleksiyon geliştirme vs gibi çalışma alanlarında kurumların başvurabileceği temel bir kaynaktır. Birçok bilim dalı ve disiplinde 16.000'in üzerinde dergi, kitap ve konferans bildirilerini kapsayan bibliyografik ve atıf veri tabanıdır.)

5 Ovid LWW Total Access

(Tıp, Hemşirelik ve Eczacılıkla ilgili dergilere erişim sağlanmıştır.)

6 ScienceDirect

(Science Direct, Elsevier Science Yayınevinin ve diğer bilimsel, teknik, tıp yayınevlerinin ve derneklerin dergilerine ve danışma kaynaklarına tam metin erişimi sağlayan disiplinler arası elektronik veri tabanıdır. Ayrıca bu veri tabanından bibliyografik bilgi de taranabilir.)

7 Taylor & Francis

(Veritabanı; fizik, matematik, mühendislik, teknoloji, eczacılık, biyoloji, psikoloji, eğitim, isletme, kimya ve beşeri bilimlerde yaklaşık 1039 dergiye 1997'den itibaren tam metin erişim sağlamaktadır. Bu dergilerin 552 adedi Sosyal ve Beşeri Bilimler; 487 adedi ise Fen Bilimleri, Teknoloji ve Tıp alanındadır.)

8 Hakia

Semantik web de aramalarınızı kolaylaştıran ve hızlandıran veritabanıdır. Günümüzün lider arama motorları (Google, Yahoo, gibi) sadece anahtar kelime, meta arama, indeksleme ya da buna benzer ilk-nesil teknolojileri kullanırken, hakia teknolojisi yeni bir alt yapı tasarımı ve bu yapıya entegre edilmiş semantik algoritmaları içeriyor.

9 CAB

 

Tarım, Orman, Veterinerlik, Su Ürünleri Fakülteleri ile Tarım Bilimleri, Deniz Bilimleri alanında eğitim veren üniversiteler ile Tarım Bakanlığı Araştırma Merkezlerini ait yayınları içeren bibliyografik veri tabanıdır. 1973 den günümüze 4.8 milyon kayıt vardır ve yıllık 200,000 civarında kayıt eklenir. Kayıtların %95 i İngilizce özetlidir.
10 Turnitin

Öğrencilerle, eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını sağlayan, intihal tespit hizmeti veren ve eğitimcilerin bu belgeleri

notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen web tabanlı yazılımlarındandır.

ÖNEMLİ NOT : 

TEZ VE ÖDEV YÜKLEMELERİNDE; ÖDEV AYARLARINI KONTROL ETMEYİ UNUTMAYINIZ. İSTEĞE BAĞLI ÖDEV AYARLARINDA TEZİN KAYDEDİLECEĞİ YER "STANDART ÖDEV DEPOSU" OLARAK GÖZÜKMEKTEDİR, TEZİ KONTROL ETMEK İÇİN YAPACAĞINIZ YÜKLEMELERDE BU SEÇENEĞİ "DEPO YOK" OLARAK DEĞİŞTİRMELİSİNİZ.

 

Not : 1 - Programı Kullanabilmeniz için, Kütüphane Dokümantason Daire Başkanlığından Kayıt Yaptırmanız Gerekmektedir.

İletişim :  Nuri KARATAŞ - 4868 ; Burhan GÜRBÜZ - 4886 ; Atacan KARAKAYA - 4867

         2 - Tezlerin İntihal Raporları Yönetmelik Gereği İlgili Enstitüden Alınacaktır.

11 Scopus

SciVerse Scopus bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan ; hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veritabanıdır.

 

YÖNETİCİ ARACINA (ADMIN TOOL) GİRİŞ: TÜM HESABINIZIN YÖNETİLMESİ :

http://trainingdesk.elsevier.com/tr/videos/y-net-c-aracina-admin-tool-g-r-t-m-hesabinizin-y-net-lmes

YÖNETİCİ ARACI TEMEL EĞİTİMİ: SCIVERSE SCOPUS’UN KULLANILMASI :

 

http://trainingdesk.elsevier.com/tr/videos/y-net-c-araci-temel-e-t-m-sciverse-scopus-un-kullanilmasi

KULLANIM KLAVUZU :

http://ekual.ulakbim.gov.tr/veritabani/scopus_kullanim_kilavuzu_tur.pdf

12 SpringerLink

 

 

Disiplinlerarası bir veri tabanıdır.

Lisans anlaşması kapsamında 2073 dergiye erişim sağlanmakatadır. Ayrıca ; 483 adet dergiye de Açık Erişim yoluyla erişim sağlanmaktadır.

 

2018-2019 Yılları arası erişime açıktır.

Kullanım Klavuzu gibi ilgili materyallere erişmek için :   http://cabim.ulakbim.gov.tr/ekual/e-veri-tabanlari/

 

13 BMJ Online Journals

BMJ Journals Collection klinik uzmanlık alanları, halk sağlığı ve kanıta dayalı tıp alanlarında önde gelen dergilerden meydana gelmektedir. Özel konulu, halk sağlığı ve kanıta dayalı tıp alanında uzman 29 otorite dergiden oluşmaktadır 

2007 ile 2009 yılları arası erişime açıktır.

14 Wiley Online Library

 Wiley Online Library" elektronik dergi veritabanında bulunan 2.080 adet tam metinli (full text) dergi eski sayıları dahil  1997'den itibaren internet üzerinden kullanılmaktadır.

Dergiler : Ticaret, Maliye, Kimya, Yönetim, İşletme, Finans, Bilgisayar, Mühendislik, Eğitim, Hukuk, Tıp, Matematik, Fizik, Yer Bilimleri, Psikoloji ve İstatistik konularındadır.

15 ProQuest Dissertations & Theses

 

Kendi alanındaki tek veritabanı olan bu veritabanı Mühendislik, Tıp Bilimleri, Fizik, Psikoloji, Eğitim, Edebiyat, Felsefe, Sosyal Bilimler, İletişim ve Sanat konularına kadar tüm akademik alanlardaki doktora ve mastır tezlerini kapsamaktadır.

ProQuest Dissertations and Thesis Full Text veritabanı, uluslararası tezlerde dünyanın en geniş arşividir. 1861 den günümüze WEB üzerinden : 4.490.973 Milyonun üzerinde doktora ve mastır tezini kapsar.

Her yıl 1000’den fazla seçkin akademik kuruma ait yaklaşık 45.000 doktora ve 15.000 yeni master tezi dijital ortama ilave edilmektedir.

1997 yılından itibaren, : 4.490.973’den fazla doktora ve mastır tezlerine Tam Metin (Full Text) ve PDF formatında erişim imkanı sağlar. 1997 yılından önceye ait tezler mikroform ya da basılı formatta elde edilebilir.

Veritabanı üzerinden istediğiniz tezlerin basılı ya da mikroform formatlarını sipariş edebilirsiniz.

 1980 yılından sonra basılan tezlerde tüm özetler tezin yazarı tarafından bizzat oluşturulmuştur. Tezler Adobe Acrobat PDF formatında dijital ortama aktarılmaktadır.

Kendi doktora ya da master tezlerinizi ekleme imkanı sağlar.

16 Mendeley

 

17 Nature Journals All
18 Palgrave Macmillan Journals (47 Dergi)
19 Academic Journals (40 Dergi)
20 Emerald Premier eJournal (2017-2019)

 

Dergi paketi: Geçen seneden devam eden Premier edergi koleksiyonu bu sene 310 dergi içeriyor. Dergiler işletme, yönetim,strateji, finans, muhasebe, ekonomi, pazarlama, insan kaynakları, bilgi yönetimi, lojistik, kamu yönetimi, turizm, eğitim ve mühendislik konularını kapsıyor. Premier dergi listesine ve URL adreslerine bu linkten erişebilirsiniz; Journals URL

 

Kitaplar: Bu sene yeni erişime açılan ve 2019 sonuna kadar devam edecek olan, Eğitim ve Sosyoloji konularını içeren Sosyal Bilimler ekitap paketi 700’e yakın ekitap içeriyor ve yeni çıkan kitaplar da erişime açılıyor. Kitap listelerini bu adreste bulabilirsiniz; SS collection

 

 

Dergi Arşiv paketi; Premier edergi koleksiyonu Arşiv paketi ise 6 aylık deneme erişimine açıldı. 260 derginin 1898 yılına kadar geri giden sayılarından 125 bin makale içeriyor. Erişim 30 Haziran 2018 tarihine kadar devam edecek. Ayrıntılı bilgi ve liste için; Backfiles

 

Emerald’ın diğer ‘Business, Management & Economics - İşletme, Yönetim ve Ekonomi’ ile ‘Transport - Ulaştırma’ ekitap paketleri ve ‘eCases - Vaka Çalışmaları’ koleksiyonları hakkında bilgi almak isterseniz lütfen bana yazın.

 

15 Web of Science BOOK CITATION INDEX

 

 

Book Citation Index

 

 

Web of Science Core Collection kapsamındaki Book Citation Index; güçlü ve yeni keşif araçlarıyla daha hızlı ve kolay bir şekilde kitaplara erişim olanağı sunan, bir kütüphanenin kitap koleksiyonu için gerekli en önemli  indekstir. Kullanıcılar, bu platformada araştırmaları için gerekli en ilgili bilgileri (90,000’den fazla kitap ve her yıl eklenen 10,000 yeni başlık) sorunsuz bir şekilde arayıp bulabilirler.

 

 

Social Sciences + Arts & Humanities:    61%

 

Natural Sciences:                                   39%

 

Konu Alanları

Kapsam

Social & Behavioral Sciences

38%

Arts & Humanities

21%

Physics/Chemistry

12%

Engineering/Computing/Technology

13%

Clinical Medicine

5%

Life Sciences

6%

Agriculture/Biology

5%

 

 

 

 • Kapsamlı atıf taraması
 • Kitaplardan ve kitap bölümlerinden gelen karşılıklı bağlantılar
 • Dergilerden, konferans bildirilerinden  ve diğer kitaplardan gelen kesin atıf sayıları
 • Kitap ve kitap bölümlerinden bibliyografik bilgiler
 • Kayıtlı tam metin kitap ve kitap bölümlerine linkler
 • Temel bibliyografik bilgilerin yanı sıra yazar atıfları
 • 2005 yılından itibaren editoryal olarak seçilmiş 90.000’den fazla kitap,
 • Her yıl 10.000 yeni kitap,
 • Geniş kapsamlı referans arama,
 • Kitap ve kitap bölümleri için atıf hesaplama,
 • Kitap ve kitap bölümlerinden tam bibliyografya,
 • Kitap ve kitap bölümlerinin tam metinlerine linkler.
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ