T.C. Cumhuriyet Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
   
     
 

 
Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde, Cumhuriyet Üniversitesi Merkez Kütüphane çalışma ve hizmetleri konusunda ihtiyaç duyduğunuz ayrıntılı bilgiyi bölümlere ayrılmış şekilde soru-cevap formatında edinebilirsiniz.

- Ödünç yayın hizmetlerinden kimler yararlanabilir?
- Ödünç yayın hizmetlerinden Cumhuriyet Üniversitesi akademik ve idari personeli ile öğrencileri yararlanabilir.

- Hangi yayınlar, kaç gün süreyle ödünç alınabilir?
- Sadece kitaplar ödünç verilmektedir. Başvuru kaynakları (Abstrakt, indeks, sözlük, ansiklopedi vb.) süreli yayınlar, nadir eserler ve tezler ödünç verilmez.
Akademik personel: 30 gün 5 kitap
İdari personel: 15 gün 2 kitap
Y.Lisans-Doktora: 15 gün 3 kitap
Lisans-Önlisans: 15 gün 2 kitap

- Başkası adına ödünç kitap alma ya da kitabın süresini uzatma işlemi yapabilir miyim?
- Materyal ödünç alma ve süre uzatma işlemi için kullanıcının kendisinin olması gerekir. Sadece iade işlemi başkası adına yapılabilir.

SÜRELİ YAYINLAR

- Süreli Yayınlar katından tarama terminalleri ile katalog tarama yapıldığında sadece süreli yayınlara mı ulaşılır?
- Merkez Kütüphane bünyesindeki tarama terminallerinden kütüphanemizdeki kitapların künye bilgilerine ulaşılabilmektedir. Süreli Yayınlar kayıt altına alınmakta olup, en kısa zamanda katalog sorgulamayla temin edilebilecektir.

TEZ VE DANIŞMA KAYNAKLARI

- Tezler ödünç verilebilir mi?
- Tez ve danışma kaynakları ödünç verilmezler.

- Tezlerden fotokopi çekilebilir mi?
- Tez hazırlayanı eğer fotokopi çekilmesine izin veriyor ise kimlik bırakmak koşulu ile fotokopi çekilebilir.

- Tez teslimi nereye yapılır?
- Tezler, Merkez Kütüphane tarafından teslim alınır.

- Kargo aracılığıyla tez fotokopisi istenebilir mi?
- Evet. Ancak tez fotokopileri sadece Sivas dışındaki kullanıcılara kargo ile ulaştırılmaktadır. Sivas içindeki kullanıcılar kütüphanemizdeki fotokopi hizmetinden yararlanabilir.

- Tezlerden yararlanmak için kütüphaneye üye olmak gerekiyor mu?
- Tezlerden yararlanmak için üyelik koşulu gerekmemektedir. Kimlik karşılığı tezler kütüphane içinde kullanılır.

- Tezler bölümündeki tarama bilgisayarlarında ödev yazılabilir mi ya da sınav sonuçlarına bakılabilir mi?
- Tarama bilgisayarlarından katalog tarama dışında hiçbir işlem yapılmamaktadır. Bu tür işlemleriniz için kütüphanemizde bulunan katalog sorgulama hizmetinden yararlanabilirsiniz.

- Cumhuriyet Üniversitesi öğrencisi olmadığım halde tezlerden yararlanabiliyor muyum?
- Kütüphanemiz, Cumhuriyet Üniversitesi öğrencisi olsun olmasın tüm kullanıcılara hizmet binamızda hizmet vermektedir.

- İncelemek üzere bir seferde kaç tez alınabilir?
- Bir seferde en fazla beş(5) tez alabilirsiniz.

- Kütüphanemizde mevcut olmayan kitaplara nasıl ulaşabilirim?
- Kütüphanemizde mevcut olmayan kitapları kütüphanelerarası ödünç verme hizmeti ile getirtebilirsiniz. Bu hizmetten yararlanabilmek için, kitabın veya kitapların koleksiyonumuzda olup olmadığından basılı ve elektronik katalog taraması yaparak emin olunuz. Kütüphanemizde yoksa, kitap veya kitapların hangi kütüphanede olduğunu öğreniniz ve kütüphanelerarası işbirliği birimine başvurunuz. Bu hizmetten sadece akademik personel yararlanabilir.

- Konumla ilgili en uygun tam metin ya da bibliyografik veritabanlarını nereden tarayabilirim?
- Kütüphanemiz web sayfasında girildiğinde Cumhuriyet Üniversitesi Kütüphanesi Kaynakları başlığı altında abone olduğumuz veri tabanlarının hepsini tek bir arama motorundan tarayabilirsiniz. Eğer sadece dergi aramak istiyorsanız dergi butonunu ve tam metin alanını işaretleyiniz. Şayet aradığınız herhangi bir makaleyi bulmak istiyorsanız arama motoruna girip sol taraftaki yıllara göre ayarlayıp veri tabanlarından çağırabilirsiniz. Arama Motoru istediğiniz makaleyi size arkadaki veritabanlarından bulup önünüze çıkaracaktır.

- Atıf taraması Citation Index ne demektir? Nasıl tarama yapabilirim?
- The Science Citation Index, güncel ve geçmiş çalışmalara, yazar, abstrakt ve kimlerin ilgili çalışmaya atıf yaptığı gibi bilgilere erişim sağlar.
The Social Science Citation Index, güncel ve geçmiş çalışmalara, yazar, abstrakt ve kimlerin ilgili çalışmaya atıf yaptığı gibi bilgilere erişim sağlar.
Citation Index taraması için web sayfamızdaki Web of Science ya da Veri Tabanları başlığı altındaki, Web of Science linklerine tıklayarak tarama yapabilirsiniz.

- Veritabanları ile ilgili kullanım kılavuzları var mıdır?
- Evet Var her veri tabanının kullanım kılavuzu Veri Tabanları linkine tıklayarak görebilirsiniz. Ayrıca veri tabanları ile ilgili bilgi almak için +90 346 2191146 / 1471 no'lu telefonları da arayabilirsiniz.

- Makale taraması nasıl yapılır?
- Kütüphane web sayfasından Veri Tabanları sayfasına girmeden katalog taramadan aramanızı yapabilirsiniz. Atıf taraması yapmak istiyorsanız, lütfen alfabetik listeden Web of Science'i seçiniz. Sosyal bilimler veya fen bilimleri seçeneklerinden size uygun olanı işaretleyip, general search butonunu tıklayınız.

- Türkçe makale taraması nasıl yapılır?
- Türkçe makale taraması da anasayfamızdaki arama motorundan yapılabilir. Ayrıca Milli Kütüphanenin web sayfasından http://www.mkutup.gov.tr)  Makale Tarama linkini kullanabilirsiniz veya Ulakbim'in hazırladığı Türkçe veri tabanlarını http://uvt.ulakbim.gov.tr/uvt/ linkini kullanarak tarayabilirsiniz. Ayrıca E-Kaynaklar linkini kullanarak ücretsiz e-dergilerden de taramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

- Konumla ilgili elektronik dergiye nasıl ulaşabilirim?
- Kütüphane web sayfasından "Cumhuriyet üniversitesinde tüm veritabanlarını ara"  bağlantısındaki boşluğa aradığınız makale ya da konu başlığını yazıp tarama yapabilirsiniz…

- Kitap ile ilgili eleştiri ve tartışma yazılarını nereden bulabilirim?
- Web of science ve EBSCOHost veri tabanlarında kitap eleştiri ve tartışmalarını bulabilirsiniz.

- Üniversite dışındaki bilgisayarlardan elektronik dergi ve veri tabanlarını kullanabilir miyim?
- Elektronik dergi ve veri tabanlarına Cumhuriyet Üniversitesi Kampusu içinde bulunan bilgisayarlardan erişilmektedir.Kampüs dışından erişim için  sayfamızda yer alan prox ayarlarınız yapmanız gerekmektedir.

- Elektronik dergiye erişmek istediğimde bana şifre soruyor neden?
- Kütüphanemizin abone olduğu elektronik dergilere Cumhuriyet Üniversitesi Kampusu içinde bulunan bilgisayarlardan şifresiz olarak erişim sağlanmaktadır. Eğer üniversite içinden elektronik dergilere bağlanıldığında sistem sizden şifre istiyorsa, internet veya linkle ilgili bir problem var demektir. Sorunun giderilmesi için lütfen +90 346 2191146-1471 numaralı telefonlardan bizi arayarak sorunu bildiriniz.

- Mezun olduktan sonra da kütüphaneyi kullanabilir miyim?
- Basılı ve elektronik kaynaklardan kütüphane içinde yararlanabilirsiniz ve fotokopi çektirebilirsiniz. Ancak kaynakları ödünç alamazsınız. Mezunlar Derneği üyeleri Kütüphane hizmetlerinden üye olarak yararlanabilirler.

- Bilgi almak için nereye başvurabilirim?
- Bilgi almak için, +90 346 2191146-1471 no'lu telefonu arayabilirsiniz veya kutup@cumhuriyet.edu.tr E-Posta adresinden bilgi alabilirsiniz.

- Elektronik kaynakları kullanırken yardıma ihtiyaç duyduğumda kime başvurabilirim?
- Bu konuda referans kütüphanecilerinden yardım alabilirsiniz.

- PDF dosyası nedir?
- Elektronik ortamda, tam metin kaynakları görüntüleyen bir sistemdir. Elektronik dergi ve veritabanlarından yapılan taramalar sonucunda, makalenin tamamını görmek için makale künyesinin altındaki PDF ibaresini seçiniz.

- PDF dosyalı bir makaleyi nasıl açabilirim?
- İnternet'ten ücretsiz olarak Acrobat Reader programını bilgisayarınıza yükleyerek PDF dosyalarını açabilirsiniz.

- Kütüphanede yarı zamanlı olarak çalışabilir miyim?
- Evet. Akademik yıl içinde Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri kütüphanede yarı zamanlı olarak çalışabilirler.

- Kütüphaneye kitap siparişi yapabilir miyim?
- Evet. Bu konuda Üniversitemiz ve Kütüphanemiz web sayfasında bulunan e-formlardan Üniversitemiz Akademik Personeli kitap isteğinde bulunabilir.

 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ